Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как тестват за COVID учениците в европейските държави

15 ноември 2021, 11:17 часа • 4287 прочитания

От миналата седмица учениците от 1 до 5 клас в България се изследват за коронавирус с помощта на неинвазивни тестове. В повечето европейски страни тази практика не е нещо ново. Ето как се случва в различните държави.

В Германия тестването е задължително за учениците и всички, които контактуват с тях в училище. Тези правила са публикуване на сайта на Департамента по образованието и младежта. Децата са длъжни да правят антигенни тестове два пъти в седмицата в училище (това става преди часовете), а педагозите и другите служители могат да се тестват, както на работното място, така и вкъщи.

Ако някой не желае да се тества той може да направи ПСР и да го донесе в училище.

В Берлин децата сами правят тестовете си. Те знаят точно колко пъти да завъртят тампона в носа и колко капки да поставят в тест-лентата. Никой от родителите не се е възпротивил срещу тестовете, които се правят от пролетта. Маски в училище не се носят. Ако детето има положителен резултат се вика родителят, той взима детето и следва карантина. Под карантина не се поставя целият клас, а само тези, които са седели близо със заболелия, съобщи mel.fm.

Всеки германски ученик има училищно удостоверение, сега то е приравнено към доказателство за тестване, което много облекчава живота. Сега на всяко място, където преди децата се пускаха само с тестове може да се покаже училищното удостоверение.

В Германия отдавна действа Schulpflicht, закон, който задължава децата да посещават училище. Отговорността за това е на родителите, които ако не предприемат усилия детето да посещава училище ще бъдат глобени.

В различните германски провинции има различни правила, те зависят от това каква е ситуацията в района - каква е заболеваемостта.

В междучасията децата задължително излизат навън, а не стоят в класните стаи.

Снимка: Getty images

В Австрия всичко е много строго. В училищата във Виена се правят тестове два пъти в седмицата. Тестовете се правят вкъщи. Устата се изплаква със солена вода и на телефона се прави видео запис - как взимаш пробата - всичко е онлайн. Кутията с теста се оставя в училище и след 24 часа резултатът е готов. В училищата се правят и бързи антигенни тестове. ПСР тестовете се раздават в училище - по 8 броя на седмица.

Училищните екскурзии са достъпни само за ваксинирани срещу коронавирус деца.

Във всички училища в Люксембург се правят тестове два пъти седмица. Децата правят тестовете си сами. В някои училища е разрешено да се правят у дома. В държавните се правят в самите училища, а резултатите се изпращат по ел. поща на родителите.

Ако има дете с положителен тест, то се изолира и може да се върне в клас само след отрицателен ПСР тест, направен не по-рано от шестия ден след началото на болестта. Останалите деца в класа и учителите са задължени да носят маски. Контактните са в карантина, която пада след отрицателен ПСР.

Ако родителите откажат да тестват детето то минава в карантина и му е забранено да излиза от вкъщи.

Това е сценарият, когато заболелите не са повече двама. Ако заболелите са повече, то под карантина се поставят не само болните, но и онези, които са били контактни, а обучението продължава дистанционно. Децата се връщат в клас след отрицателен ПСР, направен на шестия ден след положителния случай.

Обществените заведения и институции, извънкласните занимания може да се посещават без тестове, но ако в помещението има повече от 10 деца, администрацията може да помоли да се направят тестове. Що се отнася до театрални спектакли и концерти, то възрастните са длъжни да представят QR-код, а децата да направят антигенен тест на място или да представят отрицателен резултат от ПСР.

В държавните училища в Лондон не се правят тестове, докато в частните редовно децата се тестват.

Ако бъде установено дете с ковид, администрацията изпраща до всички родители писмо с инструкции. Ако в семейството има дете над 11 години то се тества два пъти седмично.

Ако детето прояви симптоми, подробно описани в инструкциите, то трябва да се остави вкъщи и да се направи ПСР. При отрицателен резултат може да се върне в училище, а при положителен се изолира за поне 10 дни.

Тестовете се раздават безплатно в аптеките, учениците трябва да ги правят два пъти седмично вкъщи и ако някой е с положителен резултат трябва да съобщи на учителя и да остане вкъщи.

В едно от училищата в Лондон за малките ученици тестове не се изискват. Децата над 12 години получават безплатно 8 теста, които да направят у дома и изпращат QR-кода. Но дори и да не направиш тест може да отидеш на училище. За извънкласните занимания също не е необходим тест.

Снимка: Getty images

Във Франция засега няма задължително тестване на децата, но има строго правило за носене на маски в училище. Антигенните тестове са задължителни да посещаването на кафенета, ресторанти, театри, концерти, пътуване със самолет. Ваксинационни пунктове има в самите дворове на училищата, където детето може да се ваксинира с разрешение на родител.

От втората половина на октомври тестове или ваксинационен сертификат е необходим за всички деца над 12 години и за възрастните. За да отидеш на концерт или на прослушване ще е необходим сертификат. Държавната медицинска застраховка вече не покрива стойността на тестовете, а един тест е 25 евро, сума, която не всеки може да си позволи.

Децата в Израел бяха тествани в началото на учебната година. Тестовете са били раздадени в самото училище за сметка на държавата. Правят се у дома и се изпращат в училище с резултата. Същото се повтаря след ваканцията.

Ако някой в училище се разболее всички деца в класа получават тестове, в първия ден, в който се е разбрало за разболял се се прави ПСР. После всяка сутрин преди училище - антигенен. На седмия ден - отново ПСР.

Ваксинирането на деца от 12 до 16 години е задължително и ако родителят откаже трябва да плаща тестовете, а те са скъпи.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес